Kasa fiskalna dla prawnika – czy będzie u każdego specjalisty?

Kasa fiskalna dla prawnika
Kasa fiskalna dla prawnika

Obecna rzeczywistość wygląda w taki sposób, że choć teoretycznie zgodnie z prawem posiadanie kasy fiskalnej w firmie jest obowiązkowe to jednak tak naprawdę wiele firm niewiele sobie z tego robi. W prawie jest zapis pozwalający unikać posiadania kasy w przypadku, gdy wysokość dochodów nie przekracza odpowiedniej kwoty. Jest to kwota bardzo niska i ciężko sobie wyobrazić, że kancelaria prawnicza nie zarabia jej w ciągu roku. Zapewne oczywiście zarabia, ale niestety prawnicy choć stoją w służbie sprawiedliwości to sami nie do końca są uczciwi. Okazuje się, że bardzo wielu prawników prowadzących własne firmy tak ukrywa swoje dochody i kombinuje, aby nie musieć posiadać kasy, a do tego oczywiście płacić niższe podatki czyli więcej zarabiać. Ministerstwo Finansów poszło na wojnę z tego typu praktykami szykując poważną zmianę w przepisach.Przed 2015 rokiem ze zwolnienia dotyczącego rocznych zarobków nie mogły skorzystać jedynie te firmy, które prowadziły sprzedaż alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. W przypadku pozostałych nie było już żadnych wyłączeń. Teraz ta lista znacząco się powiększyła i efekt jest taki, że kasa fiskalna dla prawnika będzie obowiązkowa niezależnie od tego ile taka firma zarabia. Dokładnie tymi samymi przepisami zostali jeszcze objęci mechanicy, lekarze, fryzjerzy oraz osoby prowadzące salony kosmetyczne. Ta zmiana ma spowodować, że w przypadku tych firm zwyczajnie nie będzie opłacało się już takie kombinowanie i ukrywanie dochodów.

Na to, aby zamontować u siebie kasę nie mamy już zbyt wiele czasu, gdyż kasa fiskalna dla prawnika będzie obowiązkowa dokładnie od 1 marca 2015 roku. W przypadku kancelarii warto tutaj pomyśleć nad zakupem urządzenia bardziej eleganckiego, gdyż takich jest naprawdę sporo na rynku. Choć droższe to jednak dają więcej prestiżu i dlatego w takim biurze świetnie się sprawdzają.

Poza tym Kasa fiskalna dla prawnika musi po prostu spełniać zwykłe standardy jak w każdym innym przypadku. Mowa tutaj więc o konieczności posiadania przez kasę plomby, pamięci wewnętrznej, baterii zdolnej do pracy przez minimum 48 godzin, a do tego ważnego przeglądu, który robi się raz na dwa lata.